Saatin Bulunuşu ve ilk kez kullanılışı

Saat Mekaniği yapımının en temel yapı taşı, öncelikle zaman kavramının kesin anlaşılması ve dünya üzerindeki ortak bir dil varsayılarak okunabilmesini sağlayacak hesapların gerçekleşmesidir. Maddenin hayata gelmesiniden sonlanmasına doğru daima hareket halinde olan zaman, elle tutulamayan, gözle görülebilen matematik, geometri ve trigonometri gibi bilim dallarıyla hesaplamaları yapılabilen bir kavram olarak karşımızdadır. Zaman içinde ihityaçların artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte zamanı gösterebilecek işaretlere ihtiyaç duyulmuştur.

gunes-saati
Güneş ve Ay bu işaretlere iki temel örnek olmuşlardır. Dünyanın kendi etrafındaki dönüşü ve ayın dünya etrafındaki dönüşü zaman hesabı yaparken kolaylık sağlayan temel işaretlerdendir. Daha geniş zaman hesabı yapabilmek içinse bizlerin evren içinde ki genel durumuz baz alınılmaktadır ve bu hesaplar görecelidir. Dünyanın güneşin etrafında ve kendi ekseni etrafında dönüşü dilimlere / meridyenlere bölünerek metre hesabı ile zaman hesaplanmasına çevrilebilmiştir.
İlk yapılan keşfedilen saat güneş saatidir. Mısırlılar tarafından icat edilmiştir. Güneş saatinin temel çalışma anlayışı bir yüzey üzerinde çizilmiş olan saat çizgileri ve bir çubuğun bu saat çizgilerinin üzerine düşen gölgesinin oluşturduğu varyasyon ile zamanın belirlenmesidir. Güneş gökküresi etrafında bir tam devrini 24 Saatte tamamladığından ( Yer kendi ekseni etrafında 24 saatte döner ), yerel ortalama zamanları ve bazı oynamalarla bölge ortalama zamanlarını bulmak mümkün olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir