Saat Terimleri (1)

Saat Terimleri Hakkında Bilginiz Var mı?

Bu yazımızda sizlere saatler hakkında bilgiler aktaracağız. Saat kullanıyoruz ama terimlerini biliyor muyuz? İşte bu yazımızda size bunları aktaracağız.

Mekanik Saat

Zamanı akrep ve yelkovanla ifade eden ve elektronik parça içermeyen, pilsiz ya da kurmalı sistemle çalışan saatlerin genel adıdır. Otomatik saatler kol hareketleri ile kendi kendini kurar ve sürekli çalışır.

Quartz Pilli Saat

Bu tür saatler mekanik saatlerden farklı olarak, pilin gücünü arttıran ve ayarlayan bobinli ve entegreli saatlerdir. Saatin çalışmasını bataryası sağlar.

Kinetik Saat

Saatin içindeki küçük mekanik jeneratör sistemi saatin pilini şaraj eder, böylece hem mekanik hem de pilin yardımıyla saat çalışmasını sürdürür.

Eco Drive / Solar Saat

Güneş enerjisinden aldığı enerjiyi depolayan ve ışık olmadığı zamanda çalışmasını sürdüren saatlerin genel adıdır.

Radyo Kontrollü Saat

Saat mekanizmaları elektroniktir. Radyo sinyalleriyle kendi kendine ayarlar. Kullanıcısının saati ayarlamasına gerek yoktur. Saatler ileri yada geri alındığında saat dış müdahaleye olmadan otomatik olarak ayarlanır. Bu tür saatler Türkiye’de genellikle çalışmazlar.

Analog Saat

Akrep ve yelkovanla zamanı gösteren saatlerin genel adı analogtur.

Dijital Saat

Dijital rakamlarla gösteren saatlerin ortak adı dijital saattir.

Neolog Saat

Mekanik ve analog saatlerden farklı olarak bilgisayar tabanlı çalışır. Sıfır ve bir tabanlı çalışılır. Akrepsiz, yelkovansız ve rakamsız saatlerdir. Yeni nesil saatlerin ortak adı Neolog Saatdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir