Mineral Cam mı? Kristal Cam mı?

Mineral Cam mı? Kristal Cam mı?

mineral_kristal_camSaat camlarında minaral cam ve krsital cam arasındaki farklılıkları bu yazmızda sizlere paylacağız. Peki hangisi tercih edilmelidir. Artı ve eksileri nelerdir? Tüm bu sorularınıza yanıtları bu yazmızda bulabilirsiniz.

Öncelikle tanımlarla başlayalım:

Mineral Cam; temperlem işlemi ile sertleştirilmiş bir cam türüdür. Çizilme ve kırılmaya pleksiglastan daha dayanıklıdır. Saat sektöründe en çok kullanılan cam türüdür. Çizilmeye dayanıklı olmasına karşın çizilmez diyeceğimiz bir cam değildir. Kırılgan bir özelliğe sahiptir. Yansıma yapar ve kolay buğu tutar. Kolayca tozlanmaz ve temizliğe elverişli camdır. Sıcaktan etkilenmez ve şeffaflığını yitirmez.

Kristal Cam; yapısında %80 oranında ve bazı hallerde daha fazla kurşun oksit bulunur. Cama kolay işlenebilme, ışığı yansıtma ve yayma özelliği katar. Oldukça pahalı bir cam türüdür. Son zamanlar da kurşun içermeyen kristal camlar üretilmektedir. Saydamlık ve berraklıkta öne çıkar. Renksiz ve tam saydamdırlar.

Peki şimdi hangisini tercih etmeliyiz. Mineral cam mı yoksa kristal cam mı? Kristal camın daha parlak ve canlı görünüme sahip olmasına karşın üretiminde kurşun olduğu için sağlığa hem de doğaya zararldıır. Kurşun içeriyor ve zararları göz önünde bulundurulduğunda mineral cam seçimi idealdir. Ancak kurşun kullanılmıyor ve sertleştirilmiş kristal cam seçimi daha akılcı bir seçim olacaktır.

Sonuç olarak mineral camlı saati kurşun içeren kristal cama karşın seçmek ideal olacaktır. Ancak içerisinde kurşun kullanılmadığı açıklanan camları seçmek en iyi sonuç olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir