Görme Engellilere Özel Üretim Saat

Saatler her geçen teknoloji yeniliğiyle birlikte gelişimlerini sürdüyor. İş sektörüne göre, kullanışa göre ve tasarıma göre üretimler yapılırken The Bradley projesi kapsamında görme engelliler içinde özel bir saat tasarlandı. The Bradley projesi doğrultusunda hem görsel açıdan hem de okuması kolay bir saat üretildi. İşlevselliği kadar tasarımı da gayet şık olan bu saat, en klasik yoldan görme engellilere saatin kaç olduğunu iletiyor.

gorme-engellilere-ozel-saatThe Bradley saati, zamanı iki farklı manyetik top kullanarak anlatıyor. Saati gösteren top yan tarafta hareket ederken, dakikaları gösteren topta kadran kısmında hareket ediyor. Kadranda yer alan saat dilimleri hissedilebilmesi için kabartma şeklinde yapılmış. İçerisinde toplar ise bir mıknatıs sistemi ile mekanizmaya bağlı. Bu sayede toplar manuel müdahele ile yer değiştirse bile saat bir kere sallandığında toplar o an ki saati gösterir hale geliyor.

Saatin malzemesi ise Titanyum. Sağlamlık ve çizilmezlik açısında oldukça başarılı. Piyasada 200$ seviyelerinde satışa sunulan saat, ayrıca kuruma yapılan 128$ ve üzeri bağışlarda hediye ediliyor.

Saatin geliştiricisi ise Enoe firması. Firmanın CEO’sununda görme engelli olması böyle bir saat üretme fikrini geliştirmiş. İsmi ise Afganistan’da gözlerini kaybettikten sonra 2012 Paralimpik olimpiyatları yüzme dalında üç altın madalya kazanan Çavuş Brad Snyder’den gelmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir