Geleceğin Saati Kaç?

Hayal edin gelecekte saat modası acaba nasıl olacak? Düşünürken bile heyecan etkisi yaratıyor dimi? Biraz daha hayal etmeye çalışalım. Bize yol tarifi sunan, hatırlatmalarımızı kolumuzda titreşim ile bize bilidiren bir saat düşünün. Aslında bunlardan bir kaçı gelecek için imkansız değil ama şu sıralar piyasada olan saatler gerçekten de bunları yapabilecek kadar akıllı. Hatta kamerası sayesinde fotoğraf çekebilir ve sevdiklerinizle konuşabilirsiniz.

Kısacası saati öğrenmek dışında başka şeylerde yapabileceğimiz saatlerde gelecekten de çok yakın aslında. Elbette analog saatler tozlu raflara kaldırılmayacak ama gelişen teknoloji ile birlikte saatlerimizde dijitala yönelik gelişecek. Ama şu bir gerçek saat tutkusu asla bitmeyecek. İster spor tarzınıza ister klasik tarzınıza ya da bir mekana giderken sizi tamamlayacak saat modelleri ile karşılaşmak ister misiniz? O halde haydi geleceğin saatlerine doğru güzel bir yolculuk yapalım.

Sticker Watch

sticker-saatler

Rus bir tasarımcının icadı olan bu saati istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Çünkü rulo halinde. Evet yanlış okumadınız gelecekte sticker saatler ne kadar tutulur bilemeyiz ama düşüncesiyle tasarımıyla çok ilginç bir saat modeli. Ayrıca etiketin üzerinde sadece saat bulunmuyor, kronometre ve takvimde bulunuyor.

Sublimexsublimex-saat

Saati görmeden zamanı bilmek mümkün olabilir mi? Portekiz’de bir öğrenci tarafından tasarlanan göze kontak lens olarak takılıyor. Bu teknolojik lens saat periyotlarını o kadar hızlı bir şekilde gösteriyor ki göz algılamasa da beyin algılıyor. Siz zamanı biliyorsunuz ama göremiyorsunuz işte.

Skindiglo

Ne kadar mümkündür bilmiyoruz ama krem ile saat öğrenmekte mümkün. Amerikalı Dan Harden’in tasarımı olan bu saat aslında bir krem. Nanobotlarla dolu bir kremi vucudunuzun istediğiniz yerinde işlemesini sağlayabiliyorsunuz. Bu nanobotlar ses komutlarını ve kablosuz verileri algılayabiliyor. Sonra bu verileri bir araya getirerek saat, takvim ya da kullanıcı bilginin görüntüsünü üsterse onu oluşturabiliyor.

 Geleceğin saatleri bunlarla sınırlı değil. Bir sonra ki yazımızda ise ikinci bölümü sizlere sunacağız. Sınır tanımayan saatler ile gelecek daha farklı geçecek. Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir