2014 Bay & Bayan Saat Modası

Bir günde kaç defa saatimize bakıyoruz? Saatlerin vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu söyleyebilmek için bu soruya cevap vermek yeterlidir sanırım. Aynı zamanda saatler artık şıklığın ve modanın da bir parçası haline geldi. Bu tezimizi büyük markalarda doğrularcasına Giorgio Armani, Diesel, Guess, DKNY, Burberry ve Tommy gibi devler saat sektörüne el attılar. Klasik modeller, spor modeller, değerli koleksiyonlar, sezonluk koleksiyonlar, büyük veya küçük modeller artık her markada karşımıza çıkar oldu.

Saatler artık bizlere sadece zamanı göstermek için bir obje değil, kimliğinizi, statünüzü gösteren bir aksesuar. Yazımızın sonunda bunu bir örnekle size kanıtlayacağız :)

Peki saat modası neye göre şekilleniyor?

Kol saatleri her geçen yıl farklılaşıyor ve standardın dışına çıkıyor. Herhalde bundan 4 5 yıl önce Diesel büyük çaptaki saatlerini birisine hediye etsek, bu ne duvar saati gibi bir cevap alırdık. Ama şimdi insanlar bu saati alabilmek için sıraya giriyor…

Dikkat çekmek isteyen kadınlar başta olmak üzere büyük kasalı saatler tercih ediliyor. Vitrinlerde bir çok markanın büyük kasalı kol saatlerini görebilmek mümkün.

Kayışlarda ise çelik kayışlı saatler deri kayışların kısa ömrü nedeniyle daha moda. Tabi renklerde ön planda, son üç dört senedir erkekler beyaz saatlere yüksek ilgi gösterdi diyebiliriz. Beyaz rengin sadeliği ve bir çok kıyafetle zorlanmadan uyum sağlaması buna bir sebep olarak gösterilebilir. Siyah ve gri renklerde beyazdan sonra gelen vazgeçilmezlerden.

Seramik modellerde var piyasada, ne kadar bize kullanışı zor gelsede, ağır olsalarda, bayanlar çok tercih etmeye başladılar. Bu doğrultuda da Versace başta olmak üzere Guess, Tissot, Fossil gibi markalar seramik saat modellerini piyasaya sürdüler. Bir de taşlı modeller var tabi, hem seramiklerde hem de çelik kasalarda görebileceğimiz taşlar, bayanlar için saatlere ayrı bir dikkat çekicilik katmakta.

Saat alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor peki?

Eğer çokca modaya uyum sağlamak ve her sene yeni bir saat almak niyetindeyseniz, her sezon yeni moda akımı doğrultusunda bir saat alabilirsiniz. Ama bizim gibi düşünüyorsanız yani ben saati alırım senelerce kullanırım derseniz, klasik modellerin dışına çıkmamanız ve standart renkler dışında tercih yapmamını tavsiye ederiz. Kayış konusunda ise uzun ömür bir tercih sebebi. Deri kayış kordonlarda yıpranmaya bağlı eskime sıkıntısı var. Bu sebeple bir çok kişi kayışlarda çelik kordonu tercih ediyor. Çelik üzeri silikon kaplama diye tabir edilen nubuk dokusunda ki saatlerde tercih sebeplerinden. Bu tarz kordonlarda da soyulma meydana gelebiliyor bizden söylemesi.

Peki hangi marka?

Markadan daha çok hangi özellik desek daha doğru olur. Mesela Diesel saatler çok moda ve gerçekten şekil ve tarz olarak farklı, bu sebeple de fazlasıyla tercih ediliyor. Fakat camlarının mineral cam olması, çizilme gibi durumlarda saatinizin görüntüsünü çabucak bozabiliyor. Burada sağlam bir saat istiyorsanız tercihiniz safir camlı saatler olmalı. Safir camlarda çizilme gibi durumlar nadiren meydana gelmektedir. Hatta çizmeye çalışsanız çizemezsiniz desek yeridir. Aynı şekilde kayış / kordon konusunda da deri, krokodil, metal ve çelik kordonlarda benzer sorunzlar meydana gelebilmektedir. Özellikle deri kordonlar kullanıma bağlı olarak uzun vadede soyulma ve kopma gibi sorunlar yaratabilmekte.

Bu doğrultuda sezonun en moda saatlerini sizlere sunalım istedik;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir